Vietnm : dlvietnmi helikopterek |
dlvietnmi helikopterek
terrytory 2005.10.30. 22:09
1968-1973 Helikopterek Dl-Vietnamban (1969)Hivatalba lpse utn Nixon elnk megkezdte a Vietnambl val fokozatos s lass kivonulst. Clja a dl-vietnami hadsereg olyan fok megerstse volt, hogy az egyedl is kpes legyen megvvni a hbort s felvenni a harcot a Nemzeti Felszabadtsi Fronttal s az szak-vietnami hadsereggel. Ez a stratgia lett az gynevezett Nixon-doktrna alapja. A doktrna vietnami alkalmazst vietnamizcinak neveztk. A vietnamizci kimondatlan clja azonban az amerikai csapatok tehermentestse s ezen keresztl az amerikai hborellenes rzelmek tomptsa volt.
Ezen idszak alatt az Egyeslt llamok megkezdte a fokozatos kivonulst, mikzben tovbb folytatta a bombzsokat. Vgl tbb amerikai katona esett el s tbb bomba hullott le Nixon elnksge alatt, mint Johnson idejn.
1970-ben Nixon elnk tmadst rendelt el a Dl-Vietnammal hatros Kambodzsa terletn lv NFF bzisok ellen, ami azonnal jabb hborellenes tiltakozsi hullmot vltott ki az amerikai egyetemeken. Az egyik ilyen tntets alkalmval, mjus 4-dikn az ohio-i Kent State egyetemen az amerikai nemzetrsg tagjai a tmegbe lve ngy fiatalt megltek, kilencet pedig megsebestettek. Pr nappal ksbb a Mississippi llambeli Jackson egyetemn halt meg kt dik.
Kambodzsban az ellenk trtn tmads nyomn a kommunista erk mlyebben hatoltak be az orszg belsejbe, destabilizlva azt. Ez felttelezheten hozzjrult Vrs Khmerek megersdshez, s tttelesen ksbbi hatalomra jutsukhoz 1975-ben. A tmads clja azonban az volt, hogy ismt trgyalasztal mell ltessk szak-Vietnamot, lehetleg gy, hogy az enged kvetelsbl, miszerint a dl-vietnami kormnynak tvoznia kell. Ezentl a tmadsrl azt is lltottk, hogy a kambodzsai hadianyagraktrak megsemmistsvel hozzjrult az amerikai s dl-vietnami vesztesgek cskkentshez.
A vietnamizci els nagy prbja, melyben a dl-vietnami erknek nllan – br amerikai tzrsgi s lgitmogats mellett – kellett felvenni a harcot az ellensggel 1971. februr 8-n kezdtt, amikor a dl vietnami csapatok behatoltak Laosz terletre is, hogy elvgjk a Ho Si Minh-svnyt. Br a dl vietnami erk egy rsznek sikerlt elfoglalniuk a hatrtl mintegy 30km-re lv Tchepone – az amerikai bombzk ltal jrsz lerombolt, gy katonai szempontbl rtktelen – vrost, azonban az szak-vietnami erk intenzv gyzsa s felszni tmadsai kzepette a tervezett rendezett visszavonulsbl fejvesztett menekls lett. A hadmvelet sorn nem sikerlt felszmolni a Ho Si Minh-svnyt s az risi kudarc amellett, hogy feltrta a dl-vietnami hadsereg gyengit, bizalmatlansgot is szlt az dl-vietnami vezetsben s lakossgban az amerikaikkal szemben. Sokan kzlk gy gondoltk, hogy a vietnamizci az felldozsukat jelenti a hborban.
Ekzben a hbor kiltstalansgnak rzse az amerikai katonk soraiban is terjedt. A saigoni parancsnoksg becslse szerint mintegy 65 000 amerikai katona hasznlt drogokat 1970-ben. 1971-re az amerikai erk kzel 30%-a ksrletezett piummal vagy heroinnal a Pentagon becslsei szerint. Egyre gyakoribb vltak a parancsmegtagadsok s az engedly nlkli eltvozsok is. A morl cskkensnek msik jele, az gynevezett „fragging" gyakorlatnak elterjedse volt, melyben a npszertlen tiszteket sajt alrendeltjeik tbbnyire egy repeszgrnttal (angolul fragmentation grenade) meggyilkoltk. A pontos szmok nem ismertek, de legalbb 600 amerikai tiszt halt meg gy s tovbbi 1400 vesztette lett „titokzatos" krlmnyek kztt.
Az Egyeslt llamokban jrakezddtek a hborellenes utcai megmozdulsok, melyek ln nem ritkn vietnami veternok lltak. 1971 prilisban 200 000 tntet vonult a Fehr Hzhoz, ahol a tntets egyik vezrsznoka John Kerry ksbbi szentor s 2004-es demokrata elnkjellt volt.
1972. mrcius 30-n az szaki hadsereg 120 000 katonja s tbb ezer NFF harcos sszehangolt offenzvt indtott hrom hullmban. Az els hullm Dl-Vietnam szaki tartomnyait foglalta el, a msodik az orszg kzps hegyvidkn t a tengerpart irnyba trt elre, a harmadik pedig a Saigontl szakra fekv terletekre mrt csapst. A csatk egszen jliusig tartottak, mindkt oldalnak slyos vesztesgeket okozva. Ekkorra mr csak 70 000 amerikai llomsozott az orszgban s kzlk csupn 6000 tartozott harcol alakulatokhoz. Br Thieu dl-vietnami elnknek az dlen harcol szaki erk mintegy tszrse, 1 000 000 katona llt rendelkezsre, csapatai az amerikaiak lgi s logisztikai tmogatsa nlkl valsznleg sszeomlottak volna.
Nem sokkal az amerikai elnkvlasztsok eltt, 1972. oktber 8-n titkos prizsi trgyalsai sorn Kissinger kompromisszumra jutott az szak-Vietnamot kpvisel Le Duc Tho-val. A megllapods szerint mindkt fl megtarthatta az alrskor az ellenrzse alatt lv terleteket s az USA ptolhatta a dliek fegyvereit – j fegyvereket azonban nem kldhetett. Hogy magukat mg az egyezmny vglegestse eltt kedvezbb pozciba hozzk, az rvnyben lv tzsznet ellenre mindkt fl igyekezett jabb terleteket az ellenrzse al vonni. Ezenkvl az Egyeslt llamok 2 millird dollr rtk fegyvert szlltott a dlieknek mindssze hat ht leforgsa alatt (a mvelet kdneve Enhance Plus volt), gy 1972-ben Dl-Vietnamnak lett a vilgon a negyedik legnagyobbb lgiereje.
Az 1972-es elnkvlasztsi kampny sorn ismt fontos tma lett a hbor. George McGovern hborellenes demokrata jellt volt Nixon elnk kihvja. Nixon elnk, akinek otthoni npszersge az szak-Vietnam elleni bombzsok jbli elrendelse utn megersdtt, 1972. novemberben megnyerte a vlasztsokat, a szavazatok tbb, mint 60%-t szerezve meg. Az Egyeslt llamok egszen 1972. december 30-ig folytatta szak-Vietnam intenzv bombzst.
|